XenServer 7.0 Lisanslaması

Citrix 24-26 Mayıs 2016 tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlediği Citrix Synergy 2016 etkinliğinde yeni XenServer versiyonunu duyurdu.

XenServer 7.0 ile birlikte Standart ve Enterprise olarak 2 farklı lisans ile kullanılacak.

Standart versiyon giriş seviyesi kullanıcılar için ve ileri seviye özelliklere ihtiyacı olmayan kullanıcılar için hazırlanmış versiyon. Bu versiyon ile temel hypervisor özellikleri kullanılabilir daha önce ücretsiz versiyonu kullanan kullanıcılar standart versiyon ile xenserver 7.0 ‘ı kullanmaya devam edebilecekler.

Enterprise Versiyon’da aşağıda ki özelliklere sahip olabileceksiniz.

Otomatik Windows VM Driver Update’leri
Otomatik Management Agent Update’i
SMB storage desteği
Direct Inspect API kullanımı
Dynamic Workload Balancing kullanımı
GPU Virtualization desteği (NVIDIA GRID and Intel GVT-g)
VMware vSphere ‘den XenServer ‘a çeviri aracı
Intel Secure Measured Boot (TXT)
In-memory read caching özelliği

XenApp/XenDesktop Enterprise veya üzeri sürüme sahipseniz XenServer 7.0 Enterprise özelliğini kullanabileceksiz sadece In-memory Read caching özelliği XenApp/XenDesktop Platinium lisansına sahip kullanıcılar kullanabilecek.

Daha detaylı bilgi için linkte ki dokümanı inceleyebilirsiniz.

PernixData Ücretsiz Versiyon geliyor

Bir süredir takip ettiğim ve bazı projelerde kullandığımız PernixData 2015 yılında kullanıma sunacağı ücretsiz versiyonu hakkında ilk bilgileri duyurdu. Ücretsiz versiyondan önce bir kaç kelime ile PernixData’yı açıklamak gerekirse; “VMware vSphere üzerinde çalışan Sanal sunucularınızın Okuma/yazma işlemlerini ilk olarak çeşitli flash kaynaklara (RAM, PCISSD, SSD) aktaran daha sonra storage üzerinde bu işlemi yapan bir yazılım tabanlı bir çözümdür”. Bu özelliği sayesinde storage performans sorunu yaşanan sistemlerde storage üzerinde ki yükü flash kaynakların üzerine alarak çok küçük yatırımlar ile sistemde ki performans sorunu çözebilirsiniz. Şimdi gelelim ücretsiz veriyona, tabi ki ücretsiz versiyon ücretli versiyonlar kadar yetenekli değil fakat herhangi bir ücret ödemeden sanal sunucuların okuma işlemlerini RAM’in üzerine alarak performans sorunlarını ortadan kaldıracak oldukça güzel bir çözüm.

Okumaya devam et “PernixData Ücretsiz Versiyon geliyor”

Veeam Backup vSphere 6.0 Desteğini Henüz Duyurmadı

Veeam Backup & Replication yazılımı blog sayfası üzerinden yaptığı duyuruda henüz,  Yeni duyurulan vSphere 6.0 için desteklerinin olmadığını duyurdu. VMware vSphere 6.0 desteği çok yakında başlığı ile yapılan duyuruda nisan ayında yayınlayacakları update ile VMware vSphere 6.0 versiyonunu destekleyeceklerini bu süre içerisinde Veeam Backup & Replication kullanıcılarının VMware vSphere sunucularını yeni veriyona yükseltmemesi konusunda uyardı.

Kaynak